Mój świat

 

MY PIECE OF HAPPINESS

Projektantka i twórca biżuterii, złotnik z wyboru i artystka w sercu.

 

 

MOJA DROGA

Biżuteria zawitała w moim życiu po cichu, na paluszkach. Zamrugała nieśmiało koralikowymi oczkami, niepewnie podeszła bliżej wyciągając ręce pełne kolorowych kamieni. Nawet się nie spostrzegłam, kiedy oplotła mnie swoimi srebrno-złotymi drucikami, wciągając niczym Alicje do Krainy Biżuterii.

Podążając za metalowymi nićmi trafiłam do Szkoły Złotnictwa „Xerion” w Krakowie, gdzie zaczęłam stawiać swoje pierwsze kroki w jubilerstwie. Poznałam tradycyjne techniki obróbki metali szlachetnych oraz metody oprawiania kamieni. Później moja ciekawość zaprowadziła mnie do Częstochowy, gdzie w studiu Planetart zgłębiłam tajniki japońskich technik art clay, keum boo czy new mokume gane. Coraz bardziej zafascynowana tym światem rozpoczęłam studia podyplomowe na ASP w Łodzi, gdzie obroniłam dyplom z projektowania biżuterii w Katedrze Biżuterii.

Każde z tych miejsc pozwoliło mi odkryć i udoskonalić swoje umiejętności , określić własny styl i drogę twórczą. Na tym jednak moja podróż się nie kończy. Jest jeszcze wiele dziedzin i technik do odkrycia przede mną.

TU I TERAZ

Obecnie prowadzę własną pracownię artystyczną w rodzinnym domu, gdzie wykonuję unikalną biżuterię autorską oraz indywidualne projekty na zamówienie. Jest to moja enklawa, mój kawałek szczęścia, gdzie materializują się wcześniejsze wizje i inspiracje. Kując, tnąc czy polerując nadaję im rzeczywistą formę i kształt. Praca manualna uspokaja, wycisza i daje dużo satysfakcji z gotowego dzieła, a jednocześnie wymaga skupienia, cierpliwości i wytrwałości.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się również z innymi prowadząc zajęcia z podstaw złotnictwa w Szkole „Xerion” w Krakowie. Praca z ludźmi jest równie interesująca co sam proces twórczy. Daje ogromną satysfakcje, gdy widzisz jak Twoi uczniowie rozwijają swoje umiejętności. Jednocześnie poza wiedzą mogę przekazać im coś jeszcze- fascynację i radość z tworzenia, możliwość wyrażenia siebie poprzez małe formy złotnicze. Biżuteria nie jest w końcu tylko przedmiotem,ale zbiorem doświadczenia, ciężkiej pracy, emocji, nadziei. Jest nośnikiem informacji, przesłaniem wyrażonym przez autora.

W 2018 roku moja twórczość i biżuteria zostały wyróżnione znakiem POLSKIE RĘKODZIEŁO/POLISH HANDMADE – ZNAK DOBREGO RĘKODZIEŁA (znak towarowy, wyróżniający na rynku dobre polskie rękodzieło, tj. które charakteryzuje się wybitnymi walorami estetycznymi, oryginalnością i wysoką jakością wykonania).

MOJE INSPIRACJE

Pracuję głównie w metalach szlachetnych- srebrze i złocie, dodając często kamienie jubilerskie. Wykorzystuję także inne materiały jak drewno czy skóra. Stawiam na tradycyjne rzemiosło i ręczne wykonanie. Moje przedmioty są kompilacją nie tylko wiedzy i umiejętności, ale również wielu marzeń i emocji.

Mój świat to natura, stare baśnie i legendy. W swojej twórczości pragnę jednocześnie oddać tajemniczość jak i bliskość otaczającej nas przyrody. Staram się uchwycić ulotne chwile i wspomnienia, aby zamknąć je i uwiecznić w srebrno-złotych ramach.

Dzięki biżuterii odkryłam,że marzenia mogą być rzeczywistością, tylko trzeba wyciągnąć po nie ręce.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się o mnie więcej zapraszam do przeczytania wywiadu ze mną przeprowadzonego przez Patrycję Smolik dla Fundacji Prawo dla mam. (http://bit.ly/2SUbzgn )

Dodaj komentarz